A csapatsportokban használt komplex fizikai állapotfelmérés több részből állhat, melyből az általunk végzett folyamatok a következők: alkatmérés (sportantropometria), nyugalmi vizsgálatok (pl. szívfrekvencia-elemzés és laktátmérés), illetve a szakmai vezetők által kiválasztott pályateszt(ek) végrehajtása.

A méréseket a klub (vagy akadémia, vagy egyesület) általában abból a célból rendeli meg, hogy egy külső „bizottság” független értékelést készítsen az egyes játékosok aktuális fizikai állapotáról. Pontos eredmények, megbízható értékelések pedig csak akkor várhatók, ha a játékosok komolyan veszik a felmérést, és maximálisan együttműködnek velünk annak érdekében, hogy a lehető legpontosabb, és a valós állapotot tükröző adatok szülessenek. Emiatt nagyon fontos, hogy a sportolók pontosan tudják, hogy mi fog történni a mérések során, és mire készüljenek fel mentálisan és fizikálisan is.

Az alábbiakban a teljes mérési folyamat leírása olvasható a végrehajtás sorrendjében. Arra kérjük a vizsgálaton részt vevő sportolókat és edzőiket, hogy az alábbi anyagot figyelmesen olvassák át, és törekedjenek az itt leírtak pontos végrehajtására.

.

1. Sportantropometriai mérés

Az alkatbecslésre szolgáló mérés elkülönített helységben, zokniban, alsóneműben zajlik. Kérjük, sportfelszerelésben jelenj meg, amelyet a vizsgálat megkezdésekor kell majd levenned. A mérés a test különböző pontjait érinti a bőrfelületen, és álló testhelyzetben, az emberi test mérésére tervezett speciális fém mérőeszközök (magasságmérő, körző, tolómérő, bőrredőmérő, mérőszalag) használatával történik. Az adatfelvétel időigénye a mérés típusától függően kb. 20-40 perc. Kérjük, hogy kb. 1,5 órával a vizsgálat előtt igyál meg legalább 3 dl folyadékot, de a mérést megelőző egy órában már ne edd és idd tele magad. A bőrödön ne legyen testápoló krém vagy más hatóanyag, amely annak felületét csúszóssá teheti. A mérés egy légtérben, egyszerre több állomáson zajlik, ahol a sportolók körforgásban haladnak egyik mérési pontról a másikra. A vizsgálattal a testalkatot, testösszetételt és a testarányokat határozzuk meg. Amennyiben kérdésed van a vizsgálattal kapcsolatban, fordulj bizalommal a mérést végző szakemberekhez.

.

2. Nyugalmi vizsgálat

A pályatesztet vagy más fittségi felmérést kb. 8 perces nyugalmi vizsgálat előzi meg egy csendes, elkülönített helységben. A nyugalmi vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, sportruházatban és cipőben. A mellkasodra különböző érzékelő pántokat csatolunk fel, és arra kérünk, hogy csukd be a szemed és törekedj a teljes ellazulásra, viszont a légvételedet ne szabályozd (ne számolj, ne tartsd vissza a lélegzetedet, ne mélyítsd el a megszokottnál jobban a levegővételeket stb).
A téves adatok elkerülése érdekében jelezz minden olyan körülményt a vizsgáló személyzetnek, amely az eredményt befolyásolhatja: pl. stressz, feszültség, izgalom, betegség, sérülés, megfázás, allergia, orvosilag kivizsgált állandó vagy alkalmanként jelentkező egészségi problémák, gyulladás stb.
A vizsgálattal a keringési- és légzőrendszer, valamint az idegrendszer működésére vonatkozóan nyerünk adatokat. A vizsgálat legvégén a nyugalmi laktátszint mérésére is sor kerülhet, amennyiben a klub erre igényt tart. A mérés steril körülmények között, egyszer használatos eszközzel, az ujjbegyből vett egy cseppnyi vérmintából történik.

h

3. Pályateszt, gyorsasági és ügyességi teszt, maximálerő teszt

A résztvevők a „Mérési forgatókönyv” alapján kerülnek sorra, mely a helyszínen van kifüggesztve, vagy a lebonyolítást vezető edzőknél található. A forgatókönyvben megadott időpontokhoz képest a helyszínen előfordulhatnak kisebb változások vagy csúszások. Kérjük, hogy a neved mellett feltüntetett időpontban sportruházatba öltözve jelenj meg a helyszínen.

Ahhoz, hogy valós és pontos eredmények szülessenek, szükségünk van a te közreműködésedre is:

1.) A tesztelés előtt 2 nappal lehetőleg ne végezz izomlázat, izomfájdalmat, jelentős kimerültséget előidéző fizikai tevékenységet (pl. gyorsasági edzést, nagyon magas pulzusszámon történő hosszabb edzést vagy nagy súlyokkal végzett tömegnövelő edzést), helyette könnyű vagy közepes intenzitású és időtartamú tréning javasolt. A tesztelés előtti napon végezhetsz kb. 60 perces, könnyű edzést/testmozgást, amely előkészíti szervezetedet a másnapi tesztelésre.

2.) A tesztelés napját megelőző estén táplálkozz a megszokott időbeosztásodnak és étkezési szokásaidnak megfelelően, ne igyál alkoholt, és lehetőleg nyugodt körülmények között aludj 7-8 órát.

3.) A tesztelés napján ne fogyassz élénkítő hatású ételt/italt (pl. kávét, energiaitalt stb.), ne végezz jelentős fizikai erőkifejtést. Ha délutáni mérésre vagy beosztva, akkor délelőtt próbálj meg pihenni egy kicsit.

4.) A teszt megkezdése előtt kb. 2 – 2,5 órával reggelizz vagy ebédelj meg (nem túl zsíros, nem túl fűszeres, közepes mennyiségű ételt, pl. 2 db zsemle sonkával és sajttal, vagy egy szelet hús körettel), az étkezést követően pedig fogyassz el 3-4 dl folyadékot. Ha korán indulsz otthonról, vagy hosszasan várakoznod kell, akkor az étkezéshez hozd magaddal az előre csomagolt ételt!

5.) A pályateszt várható időpontja előtt 10-15 perccel elfogyaszthatsz egy müzliszeletet vagy energiaszeletet. Ennél nagyobb mennyiségű ételt ekkor már ne egyél!

6.) Hozz magaddal min. 5 dl gyümölcslevet vagy ásványvizet és néhány energiaszeletet, amelyet a teszt és a vérvétel befejeződése után elfogyaszthatsz.

7.) A tesztelés megkezdése előtt jelezz mindenféle szokatlan tünetet (rosszullét, gyengeség, betegség, sérülés, stressz, izgalom stb.) a vizsgálatot végző személyzetnek!

8.) A lehető legjobb eredmény elérése érdekében figyelmesen kövesd a tesztelést vezető személyzet utasításait, és maximális erőkifejtéssel, teljes elfáradásig hajtsd végre a feladatokat.

h

h

Köszönjük együttműködésedet!

A játékosok és a stáb felkészülése egy komplex fizikai állapotfelmérésre